A népdal és a népzene, mint gyűjtőmunka
Részletek
Mi változott azóta? Mennyivel áll jobban, mennyit haladt előre ez a kutatási terület Magyarországon és hazánkban?
A népdal, a népzene, annak gyűjtése az elmúlt másfél évtizedben, avagy a népzenegyűjtés mai (valós) helyzete a Csemadokban
Részletek
… a meghatározott célt kijelölve lehet, amelynek a hazai társadalom működése szabja meg gyorsaságát, hogyanját. Bartók Béla és Kodály Zoltán népzenei örökségéről, annak megőrzéséről és továbbadásáról, a tudományos feldolgozásáról lehet akár hangzatosan beszélni, de lehet csendesen, apró lépések sorozatával folyamatos munkát végezni, őrizni és gyarapítani az örökséget.
Ebben az írásban nem az elemző formát választottuk, adataink a Csemadok archívumában található tényeken alapszanak, ezekhez nem tettünk hozzá, de nem is vettünk el belőlük. Csupán egyetlen célunk van: hivalkodás nélkül bemutatni népzenei tevékenységünket. … A népzenei munkaközösség (1993-1995) … A Csemadok szakmai társaságainak megalakulásakor (1990-1991) a Szlovákiai Magyar Folklórszövetség vette át a népzenei szakmai munkát is, ezzel együtt azt a népzenei adattárat, amelyet Ág Tibor az 1980-as évek végén rakott újból rendbe. Két év alatt kiderült, hogy a folklórszövetség nem kíván a vokális népzenével foglalkozni, ezért szinte természetes lett, valamit tenni kell, hiszen a Tavaszi szél névvel fémjelzett legnagyobb mozgalmunk került bajba.
A nyári néprajzi szemináriumok népzenei gyűjtéseinek történeti háttere
Részletek
Bíró Huszár Ágnes
A népzenei adattár tevékenysége a 2000-es évek elejétől a korábbi évtizedek gyakorlatát követte, miszerint elsősorban közművelődési feladatokat látott el. A népzenei gyűjtések tudományos feldolgozása egyfajta háttérmunkát jelentett és jelent máig az amatőr népművészeti mozgalom szakmai támogatásához. Ez a szakmai háttér a következő tevékenységek során mutatkozik meg: szakmai tanácsadás a népdalcsoportok, énekesek és zenekarok részére, népzenei anyag (hangzóanyag és kotta) tanácsadással egybekötött válogatása a csoportok részére, népzenei táborok, képzések szakmai megvalósítása és szervezése, a gyűjtemény népzenei anyagának publikálása, kiadványok, internetes adatbázisok szerkesztése és közreadása, a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedő szervezése, szakmai támogatása és elbírálása.
Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, Dunaszerdahely
Az új stílus új zenei rendje az akadémiai népdalgyűjteményben (Bereczky János)
Részletek
A dallamtípusok mutatókartonjai
Kottagrafika: Bíró Huszár Ágnes és Hriagyelné Pelle Andrea
Készült a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézetben, Dunaszerdahelyen
A Tavaszi szél vizet áraszt népzenei mozgalom
Részletek
Tavaszi szél… népdalverseny 1970-től 1989-ig
Nitra 2003
A versenynek kettős célja volt:
1. Minden műkedvelő népdalénekes részére lehetővé tenni a nyilvános szereplést. Fiatal, új tehetségeknek teret adni tehetségük kibontakoztatására. Aktivizálni a szólóénekeseket, éneklő csoportokat, népi hangszeren játszó szólistákat, együtteseket, folklórcsoportokat.
2. Közkinccsé tenni népdalainkat, a versenyzők repertoárján keresztül összegyűjteni új, eddig ismeretlen népdalokat és népdal-variációkat. Elősegíteni az emberek esztétikai nevelését és a zenei anyanyelv magasabb szintű művelését, népi hagyományaink tovább élését.