2024. március 28.

A népdal, a népzene, annak gyűjtése az elmúlt másfél évtizedben, avagy a népzenegyűjtés mai (valós) helyzete a Csemadokban

… a meghatározott célt kijelölve lehet, amelynek a hazai társadalom működése szabja meg gyorsaságát, hogyanját. Bartók Béla és Kodály Zoltán népzenei örökségéről, annak megőrzéséről és továbbadásáról, a tudományos feldolgozásáról lehet akár hangzatosan beszélni, de lehet csendesen, apró lépések sorozatával folyamatos munkát végezni, őrizni és gyarapítani az örökséget.
Ebben az írásban nem az elemző formát választottuk, adataink a Csemadok archívumában található tényeken alapszanak, ezekhez nem tettünk hozzá, de nem is vettünk el belőlük. Csupán egyetlen célunk van: hivalkodás nélkül bemutatni népzenei tevékenységünket. … A népzenei munkaközösség (1993-1995) … A Csemadok szakmai társaságainak megalakulásakor (1990-1991) a Szlovákiai Magyar Folklórszövetség vette át a népzenei szakmai munkát is, ezzel együtt azt a népzenei adattárat, amelyet Ág Tibor az 1980-as évek végén rakott újból rendbe. Két év alatt kiderült, hogy a folklórszövetség nem kíván a vokális népzenével foglalkozni, ezért szinte természetes lett, valamit tenni kell, hiszen a Tavaszi szél névvel fémjelzett legnagyobb mozgalmunk került bajba.

KategóriaCsemadok
Rendezvény, műfaj1-népzene
Típustanulmány
Év2007
Keltezés dátuma2007. júliusa
Módosítás dátuma2020. március 21.