2024. március 29.

Hidaskürt, Vízkelet plébánosai 1647-1863 között

Rózsár József 1903-ban született Vízkeleten. Gazdálkodással foglalkozott. 1947-ben a lakosságcsere keretében áttelepítették Magyarországra: Karola, Mária, Erzsébet és Hermina testvéreivel együtt. Komárom megyében Szomoron kaptak házat és földeket.
A szomori plébánost Kovách Zoltánt érdekelte, hogy honnan kerültek el, és ezért feldolgozta Hidaskürt és vele Vízkelet egyház-történetét és felsorolta plébánosait 1863-ig. Ebből a feldolgozásból nekik is adott egy példányt.
Ennek a példánynak a másolatát teszem most közzé: Rózsár József és Karola keresztfia: Rózsár Dániel. Esztergom.

A pozsonyi főesperességben, a szeredei esperesi kerületben. Vízkeleten volt a régi plébánia. A plébániát 1775-ben Hidaskürtre helyezték át. Anyakönyveket 1688 óta vezet. Templom búcsúja Szent Kereszt felmagasztalásakor (IX.14.). Anyanyelv magyar. Kegyúr galántai és fraknói gróf Eszterházy család.
Szomor, 1955. augusztus 13.

KategóriaTelepülési archívum
Típusjegyzék
TelepülésHidaskürt [Mostová], Vízkelet [Čierny Brod]
Év1955
Keltezés dátuma1955. augusztus 13.
Módosítás dátuma2020. november 4.