2024. április 20.

A szlovákiai magyar kulturális élet alakulása (1989-1995) és a Gyurcsó István Alapítvány létrejötte, működése

Az 1989 őszén bekövetkezett változások reményt adtak arra, hogy a kisebbségben élő magyarság kivívja jogait, és ezeket alkalmazhassa. A felcsillant remény azonban hamar szertefoszlott.
Az 1989-es rendszerváltás nem csupán a politika terén hozott változásokat, hanem a kultúrára is rányomta bélyegét.
Az 1994-ben hatalomra jutott Mečiar kormány nacionalista megnyilvánulásai tovább nehezítették a magyarság helyzetét. A szlovák pártok és a Matica Sovenská mozgalom a szlovák nyelv kizárólagos használatáért szállt síkra – ezzel is törekedve a magyar nyelv elsorvasztására. A kormány megvonta a kultúrától a támogatást. A kisebbségi kultúra támogatására szánt pénzösszeg egy részét a magyarságot támadó, nemzetiségi ellentéteket szító tevékenységre használta fel. A kisebbségi nyelvű kiadványok megjelentetésére szánt támogatást is lecsökkentette. A kulturális események megszervezésére sem adott állami támogatást.
Különböző támogatásokból sikerült az egyes rendezvények megszervezése. A pénzhiány, a támogatástól való elesettség önszerveződésre késztetett. A Csemadok Országos Választmánya kulturális alapítványok létrehozásával próbálta anyagi helyzetét javítani.
1991-től számos művelődési és kulturális alapítványt hozott létre. Így jött létre többek között a Gyurcsó István Alapítvány is, amelynek legfőbb célja a magyar nemzeti kisebbség kulturális, tudományos életének támogatása, az anyanyelv ápolása és védelme, kulturális rendezvények támogatása, kiadványok megjelentetése lett.

KategóriaGyurcsó István Alapítvány (GYIA)
Típusszakdolgozat (diplomamunka)
Év2001
Keltezés dátuma2001
Módosítás dátuma2020. március 1.