Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet - Dunaszerdahely
Maďarský osvetový inštitút na Slovensku, n.o. | Hungarian Cultural Institute in Slovakia | Dunajská Streda
a CSEMADOK szakmai háttérintézménye
2024. április 30.
Kategória

Települési archívum

1 találatok száma

Mezzey József útlevele 1853-ból

Részletek

Az 1848-as jobbágyfelszabaditás után a jobbágyok földhöz jutottak. Illésházán is az úrbéri földek szétosztása ment végbe, de nem mindenki lehetett elégedett.
Mezzey József sem volt az. Mivel panaszával nem járt sikerrel a falu bírojánál sem, úgy gondolta magasabb fórumon kér igazságtételt. Abban az időben nem lehetett csak úgy elindulni a nagy világba. Ahhoz, hogy elhagyhassa szülőfaluját, útlevélért kellet folyamodnia. Igy hát nyakába vett lábai mellé a telekkönyvi kivonatot (mely 1848-ből származik) is felkapta. Abban az időben, 1851-től Pozsonymegyében a megyefőnök Záborszky József volt, akinek az aláírása szerepel is a mellékelt útlevélen.
Az útlevél történetének fontos lépcsője volt az 1783-ban, II. József által létrehozott ügyosztályok működése. Az 1784. október 7-én keltezett Benigna kimondta, hogy Bécs mintájára a budai helyhatóság fennhatósága alatt működik az ország rendőrsége. 1785. december 20-án részletes intézkedés született arról, hogy Budán, Pesten és Pozsonyban egyaránt be kell tartani a bécsi rendszert. Ennek megfelelően kiemelt feladat volt a „kóbor“ idegenek „elsődleges“ megfigyelése. A parancs kimondta, hogy a városok kapuinál álljanak őrök, kérjenek igazoló iratot az utazóktól. Az előírás megkövetelte az utazó pontos személyleírását. Az útiokmány azért volt szükséges, mert lehetővé tette az állam szempontjai szerint veszélyes emberek kiszűrését. Az ellenőrzés a vármegyék dolga és feladata volt. Az útlevélügyeket a rendőri ügyosztály intézte. Az ország határain belüli mozgáshoz szükséges útlevelek kiadása a főszolgabíró, az örökös tartományokba érvényes úti okmányok kiadása pedig az alispán hatáskörébe tartozott. A külföldre szóló útleveleket a helytartótanács vagy a kancellária adhatta ki, amely az eljárás során előzetes információt kért az illetékes törvényhatóságtól. Járványos betegségek idején az útlevélkérelmek teljesítését megtiltották. Ezen dokumentumok kiadásának általános feltételeit a helytartótanács szabályozta. A helyi önkormányzatok saját hatáskörben is hozhattak rendelkezéseket, melyeknek azonban összhangban kellett lennie a helytartótanácsi rendelettel. Az útleveleket Pozsonyban állították ki, mely 1 évig volt érvényes.
Arról nem szól a fáma, miként sikerült Mezzey Józsefnek eljárnia, de története szájhagyomány útján tovább él az illésházi Kálmán család jóvoltából.
Forrás: internet

KategóriaTelepülési archívum
Típusigazolvány
TelepülésIllésháza [Eliášovce]
Kiadás éve1853
Keltezés dátuma1853. április 15.
Oldalak száma1
Nyelvmagyar
német
ID17584
Módosítás dátuma2020. június 6.

1 találatok száma