Együttműködési megállapodás a Csemadok OV és a Muravidéki Magyar Nemzetiségi Önigazgatási Közösség között, 1993
Részletek
Göncz Lászlónak, a Muravidéki Magyar Nemzetiségi Közösség titkárának (majd a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet igazgatójának) és Sidó Zoltánnak, a Csemadok országos elnökének az ötletére évi megállapodásokat köt a két szervezet. Az együttműködés Mátyusföld, Csallóköz és Muravidék közt indult, de rövid időn belül Csallóköz-Muravidékivé vált.
A Dunaszerdahelyi járásra vonatkozó megállapodások:
- Anyanyelv hete – négy muravidéki író bemutatkozása a járásban és a galántaiban
- Műkedvelő csoportok kapcsolata: Csente – Vásárút / Diószeg – Hosszúfalu
- Kirándulás: Közép-Szlovákiában a MMNÖK / az alapszervezetek találkozója Muravidéken
- Művészeti csoport vendégszereplése a Csemadok bősi ünnepélyén egy muravidéki csoport / a Lendvai szüreten az Istiglinc Néptánccsoport
Kelepelő anyanyelvi tábor, muravidéki és csallóközi gyerekek vándortábora, 1997
Részletek
Akár jelképesnek is tekinthető a Kelepelő Tábor neve, amelyet idén harmadik alkalommal rendeztek meg a muravidéki és a csallóközi magyar gyerekek számára.
Jelképesnek, hiszen a költöző gólyákhoz hasonlóan, a Muravidéki Magyar Nemzetiségi Intézet és a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmánya szervezésében évente felváltva táboroznak a gyerekek Szlovákiában és Szlovéniában. Elsősorban az egymás szülőföldjének, regionális történelmének, néprajzának és földrajzának a megismerése töltötte ki az eddigi együttlétek programját. …
Őrizd, add tovább! Sidó Zoltán a muravidéki és csallóközi kapcsolatokról
Részletek
… Amikor 1992 nyarán meghívást kaptunk Lendvára, ismert repertoárja és színvonala miatt a somorjai Csalló Népművészeti Együttesre esett a választás. Az együttes sikeres fellépése bebizonyította, hogy jól választottunk. Mint ahogy az is jó döntésnek bizonyult, hogy Huszár László Csemadok-titkár is elkísérte a csoportot, mert ezzel kezdetét vette az azóta már hagyományossá vált Dunaszerdahely-Lendva kapcsolat. …